Sportarts Karin van der Ende-Kastelijn, die zelf ook jarenlang wedstrijden heeft gefietst, verzorgt een medische rubriek voor Brabant Cycling. Deze keer aandacht voor verkoudheid en griep. Lekker eruit zweten met een training of toch verstandiger om rust te nemen?
Onder of boven de nek? Een verkoudheid, ook wel bovenst luchtweginfectie genoemd beperkt zich meestal toch klachten die zich bevinden boven de nek, bijvoorbeeld keelpijn, loopneus, hoofdpijn. Wanneer deze klachten bestaan zijn, is de regel: de eerste drie dagen alleen rustig trainen.
Wanneer er ook klachten zijn die zich ook onder de nek manifesteren zoals koorts (koorts is een rectaal gemeten temperatuur van > 38 °C), spierpijn, diarree etc. dan moet men voorzichtig zijn. Het risico bestaat dan dat het virus een hartspierontsteking kan veroorzaken (myocarditis). Daarom is het raadzaam op dat moment niet te sporten. De regel voor koorts is: niet sporten. Nadat de koorts verdwenen is moet men het aantal dagen dat men koorts heeft gehad nog rust nemen. Dus wanneer men 3 dagen koorts heeft, zal men in totaal minimaal 6 dagen rust moeten nemen.
Zijn sporters vatbaarder voor infecties? Soms lijkt het of sporters vaker verkouden zijn dan niet sporters. In principe heeft men vlak na een training tijdelijk een lagere weerstand en is men vatbaarder voor infecties. Regelmatig sporten verhoogt uiteindelijk de weerstand. Wanneer er een trainingsprikkel gegeven wordt dan treedt vermoeidheid op waardoor de “fitheid” tijdelijk minder is. Door rust en herstel keert deze “fitheid” terug naar het niveau van voor de training en zelfs iets erboven. Je eindigt dan fitter dan voor de training. Wanneer er geen nieuwe trainingsprikkel komt keert de fitheid uiteindelijk weer terug naar het oude niveau. In de eerste trainingsfasen ben je dan vatbaarder voor ziekten door de vermoeidheid, maar uiteindelijk verbetert de fitheid en daarmee de weerstand indien je regelmatig traint.
Karin van der Ende- Kastelijn, sportarts
Bij vragen of opmerkingen kunt u een mail sturen naar: karin@brabantcycling.nl
Reacties zijn uitgeschakeld.